Opodatkowanie CIT Estońskim, wprowadzone przez ustawę o CIT, obejmuje czteroletni okres podatkowy, który podatnik wskazuje w zawiadomieniu ZAW-RD. Jednakże, w przypadku zmiany formy prawnej spółki i konieczności zamknięcia ksiąg rachunkowych, pojawiają się dodatkowe regulacje, które mogą wpływać na długość okresu opodatkowania. W artykule omówiono szczegółowo interpretacje i stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) oraz dalsze kroki prawne, jakie podjęła spółka w związku z zaistniałą sytuacją.
Okres opodatkowania CIT Estońskim
Zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu ZAW-RD.
Dodatkowo art. 8 ust. 6 ustawy o CIT stanowi, że jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Księgi rachunkowe: przekształcenie a zamknięcie
Z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości wynika, iż księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (dzień przekształcenia). Od powyższego przewidziano wyjątek uregulowany w art. 12 ust. 3b, bowiem można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Jedna ze spółek, która w 2023 roku dokonała zmiany formy prawnej w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, kierując do DKIS pytanie, czy w wyniku zamknięcia ksiąg rachunkowych na skutek przekształcenia okres opodatkowania CIT estońskim ulegnie zmianie w stosunku do tego, który został wskazany w zawiadomieniu ZAW-RD.
Przy wyborze opodatkowania CIT estońskim spółka zadeklarowała bowiem okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2025 roku.
Wnioskodawca stanął na stanowisku, iż zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający przekształcenie spowoduje wystąpienie dwóch lat podatkowych w 2023 roku i tym samym czteroletni okres korzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek upłynie 31 grudnia 2024 r., a nie jak pierwotnie zadeklarowano w zawiadomieniu ZAW-RD – 31 grudnia 2025.
DKIS nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, stwierdzając, iż okres opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w zawiadomieniu ZAW-RD jest okresem minimalnym. Może on ulec wydłużeniu m.in. na skutek zmiany roku obrotowego w trakcie okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, który został wskazany w zawiadomieniu ZAW-RD, lecz nie może on ulec skróceniu (zob. interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023, sygn. 0111-KDWB.4010.102.2023.1.BB). Spółka złożyła skargę do WSA, który utrzymał w mocy zaskarżoną interpretację indywidualną w zakresie okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Aktualnie, po wniesieniu skargi kasacyjnej, sprawa oczekuje na rozpatrzenie przez NSA.
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami!