Składki na ZUS: zniesienie limitu niekonstytucyjne

W dniu 14 listopada 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa znosząca limit 30-krotności na składki ZUS jest niekonstytucyjna.

Trybunał uznał, że choć ustawa nie narusza art. 2 Konstytucji, z którego wynika, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, to jednak jest niezgodna z art. 7 Konstytucji, a ten z kolei mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Żródło: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Kp 1/18

Może Cię zainteresować

Zastanawiasz się, którą formę działalności wybrać: spółkę z o.o. czy jednoosobową działalność gospodarczą (JDG)? Sprawdź nasze porównanie, aby dowiedzieć się, która opcja jest korzystniejsza pod względem odpowiedzialności, podatków i pozyskiwania kapitału.
Wakacje składkowe – jak przedsiębiorcy mogą z nich skorzystać? Sprawdź, jak zaoszczędzić na składkach na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku. Dowiedz się, kto jest uprawniony i jakie warunki trzeba spełnić!
We wtorek 23 lipca zapadł wyrok w sprawie raportowania MDR (schematów podatkowych). Sędziowie są zgodni – przepisy o MDR są sprzeczne z Konstytucją.
Odkryj ulgę, która może zmienić zasady gry dla mikroprzedsiębiorców! Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza „wakacje składkowe” od ZUS, oferując miesięczne zwolnienie z obowiązków składkowych. Dowiedz się, kto może skorzystać z tej szansy i jakie korzyści niesie nowe rozwiązanie.
Według wyroku Trybunału Konstytucyjnego definicja budowli zawarta w ustawie podatkowej jest niezgodna z Konstytucją. Czego dotyczyła sprawa? Jakie będą konsekwencje wyroku?
Jaką formę zatrudnienia wybrać przy nawiązaniu współpracy z  członkiem zarządu? Co z wynagrodzeniem? Odpowiadamy!

Usługi