Postęp technologiczny, pojawienie się coraz to nowszych, niespotykanych dotychczas usług, sprawia, że temat udzielania licencji pojawia się coraz częściej. Udzielenie licencji jest przeniesieniem przez licencjodawcę prawa do wartości niematerialnych i prawnych. Polega na przekazaniu oprogramowania do użytkowania licencjobiorcy w celu dalszego wykorzystywania. Jest zatem świadczeniem usług.
Interpretacje
Jeśli prześledzimy ten temat na przestrzeni ostatnich lat, okaże się, że był różnie interpretowany przez organy podatkowe. W przeszłości przekazanie licencji było często traktowane jako usługa ciągła. Moment powstania obowiązku podatkowego, jest zaś uzależniony od okresów płatności przyjętych przez strony umowy. Jednak w 2017 (sygn. akt I FSK 2319/15) Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się, że niezależnie czy licencja jest wydawana nabywcy bezterminowo, czy też na jakiś ustalony czas, nie stanowi ona usługi ciągłej. Wobec tego, w opinii sądów oraz organów podatkowych obowiązek podatkowy należy wówczas rozpoznać na zasadach ogólnych. Potwierdza to również np. interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2019 o sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.323.2019.1.SM. W ostatnich latach podobne stanowiska powtarzają się, więc praktyka powoli się wykształciła – brak kwalifikacji do usług ciągłych w kontekście licencji, raczej staje się powszechny.
Przekazanie licencji a VAT
W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi.
Jeśli zatem nie została wystawiona faktura wcześniej, ani nie zrealizowano częściowej zapłaty, nie wykonano usługi w części, choćby poprzez częściowe przekazanie licencji, to wówczas dniem powstania obowiązku podatkowego w VAT i datą powstania przychodu w podatku dochodowym jest dzień odbioru przedmiotu umowy, w przypadku licencji (dzień przekazania licencji / praw do oprogramowania), potwierdzony wspólnie przez Strony. Najczęściej takie potwierdzenie odbywa się poprzez podpisanie protokołu przekazania licencji.
Jeżeli udziela się licencji pod warunkiem dokonania zapłaty, wtedy to zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Przekazanie licencji a CIT
Jeśli chodzi o podatek dochodowy, stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, za datę powstania przychodu uważa się, z uwzględnieniem ustawowych zastrzeżeń, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Zatem, co do zasady, momentem powstania przychodu będzie dzień odbioru przedmiotu umowy, np. dzień przekazania licencji / praw do oprogramowania, potwierdzony wspólnie przez strony.
W razie dodatkowych pytań – serdecznie zachęcamy do kontaktu. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości związane z przekazaniem licencji.