Niniejszy artykuł stanowi analizę sposobu, w jaki wspólnik będący osobą fizyczną powinien opodatkować przychód z tytułu wniesienia aportu do spółki. Ponadto wskazuje, jakie kroki należy podjąć, gdy część aportu przeznaczona zostanie na kapitał zapasowy.
Czym jest aport i jakie ma znaczenie dla spółki?
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wspólnicy mają prawo do wnoszenia wkładu pieniężnego oraz niepieniężnego – zwanego aportem.
Aport stanowi to, co nie jest pieniądzem, lecz posiada dającą się oszacować wartość majątkową, która w momencie wniesienia do spółki zwiększy jej potencjał ekonomiczny. A zatem wkładem niepieniężnym mogą być rzeczy ruchome i prawa majątkowe mogące stanowić środki trwałe oraz wartości materialne i prawne. Dodatkowo aportem można wnieść do spółki akcje lub udziały innych podmiotów czy też całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.
Opodatkowanie aportu w świetle ustawy o PIT
Należy mieć na uwadze, że wniesienie do spółki aportu nie jest neutralne na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwestią niebudzącą wątpliwości jest to, iż wkład niepieniężny wniesiony do spółki na pokrycie lub podwyższenie kapitału zakładowego stanowi dla wspólnika będącego osobą fizyczną przychód z tytułu kapitałów pieniężnych. Jest to uzasadnione tym, że w takiej transakcji dochodzi do objęcia przez wspólnika udziałów albo akcji spółki. Co zaś w sytuacji, kiedy część wnoszonego aportu została przeznaczona na kapitał zapasowy?
Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu niepieniężnego określoną w statucie, umowie spółki lub dokumencie o podobnym charakterze. Niemniej jednak ustawodawca wskazał, że w przypadku gdy wartość określona w dokumencie jest niższa od wartości rynkowej wkładu niepieniężnego, należy rozpoznać przychód o wartości rynkowej aportu.
Interpretacje podatkowe w sprawie aportu do spółki
Zgodnie z wykładnią literalną powyższego przepisu, nie ma znaczenia, czy za wkład niepieniężny zostały objęte udziały albo akcje w spółce, przychodem i tak będzie rynkowa wartość aportu. To stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 12 kwietnia 2022 r., sygn. 0111-KDWB.4010.66.2021.1.MJ:
„Tym samym, wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa powoduje powstanie przychodu dla wnoszącego aport w wysokości wkładu. Nie ma w tym zakresie znaczenia, jaka część wnoszonego wkładu przeznaczana jest na kapitał podstawowy spółki, a jaka na kapitał zapasowy (agio).”
Czy aport można uznać za odpłatne zbycie?
Niemniej jednak w orzecznictwie organów skarbowych pojawia się również pogląd, zgodnie z którym wkład niepieniężny jest formą odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu. Natomiast aby wniesienie aportu miało charakter odpłatny, wspólnik powinien w zamian za to objąć udziały lub akcje spółki.
Jak wynika z interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.289.2024.1.MR:
„Wkład niepieniężny natomiast to przekazywane spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego wartości majątkowe, które nie są pieniądzem (w szczególności zbywalne rzeczy lub prawa).”
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że powstanie przychodu u wspólnika będącego osobą fizyczną z tytułu wniesienia do spółki aportu i przeznaczenia jego części na kapitał zapasowy, nie zostało jednoznacznie uregulowane w przepisach prawa podatkowego oraz orzecznictwie organów skarbowych.
Jednakże argumentem przemawiającym za tym, aby za przychód uznać jedynie wartość aportu przeznaczoną na kapitał zakładowy spółki, jest treść przepisu art. 30b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym podatek w wysokości 19% należy uiścić od dochodów z tytułu objęcia udziałów albo akcji w zamian za wkład niepieniężny.
Podsumowanie – opodatkowanie aportu do spółki
Podsumowując, kwestia opodatkowania aportu i jego części przeznaczonej na kapitał zapasowy nie została jednoznacznie uregulowana. Przychodem pozostaje jednak wartość rynkowa aportu, co wymaga szczególnej uwagi przy rozliczeniach.
Masz dodatkowe pytania w kwestii opodatkowania aportu do spółki? Skontaktuj się z nami!