W przypadku braku posiadania w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej spółka z siedzibą poza granicami kraju powinna posługiwać się zagranicznym NIP, mimo rejestracji do celów podatku VAT w Polsce i nabywania usługi od polskiego podatnika, opodatkowanej na terytorium Polski. Posłużenie się polskim numerem NIP mogłoby wprowadzić w błąd usługodawcę co do określenia miejsca świadczenia danej usługi. Śmiała teza organu podatkowego.
Zagraniczny podatnik i jego działalność na terytorium Polski
Analizowana sprawa dotyczyła zagranicznego podmiotu, posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Szwajcarii. Przedmiotem jego działalności było zarządzanie dostawami. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka ta została zarejestrowana w Polsce dla celów podatku VAT. Z uwagi na brak zaplecza personalnego i technicznego, podmiot ten nie posiadał w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Z uwagi na realizowany przedmiot działalności gospodarczej, Spółka korzystała z usług transportowych świadczonych przez kontrahenta, będącego polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym dla celów podatku VAT w Polsce.
Wykonywana przez kontrahenta usługa transportowa, polegała na przewozie towarów na terytorium Polski, bez dokonywania ich wywozu ani przywozu z krajów ościennych. Tym samym usługa transportu była realizowana w całości na terytorium Polski.
Zagraniczny NIP na fakturze
W związku ze zrealizowaną usługą transportu kontrahent wystawił Spółce fakturę, wskazując na niej szwajcarski numer identyfikacji podatkowej oraz 23% stawkę podatku VAT.
Spółka, dążąc do prawidłowego sposobu rozliczenia podatku VAT, wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną, w celu ustalenia, czy:
- W związku z tym, że nie posiada ona na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, wobec czego nabywane przez nią usługi transportowe, do których zastosowanie znajduje art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, Spółce przysługuje na terytorium Polski prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem tych usług, w przypadku, gdy podatek taki został wykazany na fakturach wystawionych przez podmiot świadczący te usługi?
- Spółka ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie usług, jeżeli dokument ten nie zawiera wśród danych nabywcy jej polskiego numeru NIP, za pomocą którego jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce?
- Wskazanie szwajcarskiego numeru NIP Spółki wymaga skorygowania takiej wadliwości faktury za pomocą wystawionych przez Spółkę not korygujących?
Stanowisko organu: opodatkowanie usług na terytorium Polski
W wydanej interpretacji organ wskazał, że w związku z tym, że usługi transportowe nabywane są przez podmiot posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Szwajcarii i nieposiadającego w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a transport odbywa się w całości na terytorium Polski, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju, tj. Polska. Tym samym to usługodawca zobowiązany jest do opodatkowania i rozliczenia przedmiotowych usług zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium Polski. Spółka zaś ma prawo do odliczenia wykazanego na tych fakturach podatku VAT. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług transportowych przysługuje na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.
Stanowisko organu: zagraniczny NIP na fakturze a prawo do odliczenia podatku VAT w Polsce
W ocenie organu, w przypadku gdy podmiot zagraniczny posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce i miejsce to uczestniczy w danej transakcji, to obowiązkiem takiego podmiotu jest zarejestrowanie się dla celów podatku VAT w Polsce i posługiwanie się polskim NIP-em. W sytuacji, gdy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany do celów VAT w Polsce, np. w związku z handlem towarami to nabywając usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, znajdującego się w Polsce powinien posługiwać się polskim numerem NIP.
Zatem, jak podkreśla organ, a contrario, podmiot zagraniczny nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nabywając usługi od polskiego podatnika, powinien posługiwać się co do zasady zagranicznym, a nie polskim numerem NIP. Posłużenie się polskim numerem NIP mogłoby wprowadzić w błąd usługodawcę co do określenia miejsca świadczenia danej usługi.
Stanowisko organu: wystawienie noty korygującej działaniem niewłaściwym
Jak podkreślał organ, w sytuacji gdy podmiot zagraniczny nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w celu nabycia usług posługuje się zagranicznym numerem NIP. A zatem podanie numeru NIP szwajcarskiego było poprawne. W konsekwencji nie ma podstaw do korygowania takich faktur za pomocą not korygujących, bowiem faktury te zostały wystawione w sposób poprawny.
Wsparcie Działu Podatkowo-Prawnego Moore Polska
Mimo względnej stabilności przepisów ustawy o VAT w obszarze oddziaływania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na obowiązki podatkowe oraz określania w wielu rodzajach transakcji miejsca świadczenia usług, przepisy te niejednokrotnie budzą wątpliwości przy ich stosowaniu w praktyce. Przyczyną są zróżnicowane stany faktyczne, wobec których należy dokonać subsumpcji złożonych regulacji prawnych. W przypadku najistotniejszych i najbardziej wątpliwych zagadnień, z punktu widzenia praktyki, stosowania przepisów przez organy podatkowe, rekomenduje się wystąpienie z wnioskiem o interpretację. Prawidłowe sformułowanie wniosku jest zaś kluczowe dla osiągnięcia założonego celu i utrzymania mocy ochronnej interpretacji indywidualnej.
Moore Polska Tax & Legal to partner, który oferuje wsparcie w tym zakresie, poprzez analizę złożonych zagadnień podatkowo-prawnych, występowanie z wnioskiem o interpretację indywidualną oraz pośrednictwo w całym procesie.