Faktury korygujące – koniec z potwierdzeniami odbioru!

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy m.in. o zmianie ustawy o podatku VAT. Projekt dotyczy pakietu zmian w VAT, które mają zostać wprowadzone w 2021r.

Mianowicie podatnicy będą mogli obniżyć podstawę opodatkowania VAT m.in.:

  • z powodu opustów,
  • obniżek cen,
  • zwrotów towarów i opakowań
  • zwrotu zapłaty za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona faktura korygującą,

Zwrot może mieć jednak jedynie miejsce pod warunkiem, że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji, zgodnej z ustalonymi warunkami handlowymi, wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej i faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją.

W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie będzie posiadał w/w dokumentacji , obniżenia podstawy opodatkowania będzie można dokonać za ten okres rozliczeniowy, w którym podatnik uzyska dokumentację.

Podatnik nie będzie więc musiał posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Dodatkowo planowane jest dodanie do art. 29a ust. 17 i 18  w ustawie o VAT, zgodnie z którymi:

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.

W przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zwiększenie podstawy opodatkowania, o którym mowa w ust. 17, następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały te transakcje.

Może Cię zainteresować

Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć darowiznę rzeczową sprzętu komputerowego na rzecz szkoły publicznej. Poznaj zasady opodatkowania VAT, w tym możliwość zastosowania stawki 0%!
Dowiedz się o przedłużeniu terminów podatkowych dla poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. Sprawdź, jakie ulgi dotyczą podatków PIT, CIT, VAT oraz zobacz szczegóły indywidualnych form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców i osób fizycznych.
Nieodpłatne przekazanie działki drogowej na podstawie umowy z gminą o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości gminie przez dewelopera to proces podlegający specyficznym wymogom podatkowym na mocy ustawy o VAT. Analiza przepisów ujawnia złożoność zarówno opodatkowania, jak i warunków zwolnienia od podatku w kontekście prawa nieruchomości.
Zagraniczne firmy działające w Polsce bez stałego miejsca prowadzenia działalności powinny używać zagranicznego NIP przy rozliczeniach VAT. Dowiedz się więcej o interpretacjach podatkowych i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia Moore Polska Tax&Legal.
Dowiedz się, jak sprzedaż kryptowalut w Polsce może być zwolniona z VAT. Praktyczne porady i doradztwo podatkowe w zakresie kryptowalut.
Od kwietnia 2024 wraca 5% VAT na żywność: zmiana stawek kończy okres wsparcia w obliczu spadającej inflacji. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie dla konsumentów i rynku ta decyzja Ministerstwa Finansów.

Usługi