Mianowicie podatnicy będą mogli obniżyć podstawę opodatkowania VAT m.in.:
- z powodu opustów,
- obniżek cen,
- zwrotów towarów i opakowań
- zwrotu zapłaty za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona faktura korygującą,
Zwrot może mieć jednak jedynie miejsce pod warunkiem, że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji, zgodnej z ustalonymi warunkami handlowymi, wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej i faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją.
W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie będzie posiadał w/w dokumentacji , obniżenia podstawy opodatkowania będzie można dokonać za ten okres rozliczeniowy, w którym podatnik uzyska dokumentację.
Podatnik nie będzie więc musiał posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
Dodatkowo planowane jest dodanie do art. 29a ust. 17 i 18 w ustawie o VAT, zgodnie z którymi:
W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.
W przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zwiększenie podstawy opodatkowania, o którym mowa w ust. 17, następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały te transakcje.