Zmiany w podatkach 2 – CIT/PIT od nieruchomości komercyjnych

Przedstawiamy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 24b i 24c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Przedstawiamy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 24b i 24c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w podatkach od nieruchomości komercyjnych

Minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych w wysokości 0,035% miesięcznie od właścicieli:

  • budynków handlowo-usługowych (centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe handlowo-usługowe) oraz 
  • biurowych (z tej kategorii wyłączono budynki urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, samorządowych, ministerstw oraz budynków sądów i parlamentów), 

których początkowa wartość przekraczała 10 mln zł.

Nowym podatkiem nie będą objęte nieruchomości:

  • wykorzystywane wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika,
  • od których zaprzestano dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Podstawę opodatkowania stanowi przychód odpowiadający wartości początkowej środka trwałego ustalanej na pierwszy dzień każdego miesiąca wynikającej z prowadzonej ewidencji, pomniejszonej o kwotę 10 000 000 zł.

Podstawą opodatkowania  będzie więc nadwyżka wartości początkowej nieruchomości ponad kwotę 10 milionów zł.

Podatek będzie mógł być odliczany od  podatku dochodowego (PIT lub CIT) obliczanego na zasadach ogólnych.

Może Cię zainteresować

Opodatkowanie aportu do spółki – sprawdź, jak rozliczyć wkład niepieniężny i co zrobić, gdy część aportu trafi na kapitał zapasowy. Praktyczne informacje i interpretacje podatkowe.
Dowiedz się, kogo dotyczy podatek wyrównawczy i jakie podmioty są z niego zwolnione. Poznaj szczegóły nowych przepisów oraz sprawdź, jak mogą wpłynąć na Twoją firmę. Wypełnij ankietę, by się przygotować!
Dowiedz się, jak opłacona przez pracodawcę rehabilitacja wpływa na podatki i wynagrodzenie. Sprawdź zasady rozliczeń oraz korzyści płynące z benefitów pracowniczych.
Dowiedz się, czym jest Globalny Podatek Minimalny i sprawdź, czy dotyczy Twojej firmy. Poznaj szczegóły przepisów Pillar 2 oraz zasady podatku wyrównawczego. Przygotuj się na zmiany już dziś!
Dowiedz się o przedłużeniu terminów podatkowych dla poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. Sprawdź, jakie ulgi dotyczą podatków PIT, CIT, VAT oraz zobacz szczegóły indywidualnych form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców i osób fizycznych.
W odpowiedzi na wyzwania związane z optymalizacją podatkową, od stycznia 2024 r. w Polsce wprowadzono podatek minimalny dla podatników CIT. Nowe przepisy dotknęły zarówno polskie spółki, jak i zagraniczne podmioty działające w Polsce, wprowadzając równoległą formę opodatkowania, aby zapobiegać unikaniu opodatkowania.

Usługi