Fundacje rodzinne w praktyce – co wiemy po roku funkcjonowania tej instytucji w polskim porządku prawnym

Odkryj potencjał fundacji rodzinnej i jej wpływ na zarządzanie majątkiem rodzinnym! Dołącz do nas na bezpłatnym webinarze Moore Polska oraz kancelarii Krzyżagórska Łoboda i Partnerzy, gdzie eksperci podzielą się wiedzą i doświadczeniem po roku funkcjonowania tej instytucji w polskim systemie prawnym.

Więcej o szkoleniu

Pojęcie fundacji rodzinnej przez ostatnie kilkanaście miesięcy było odmieniane przez wszystkie przypadki w wielu kręgach. Teraz zbliża się rocznica wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej i mamy okazję do podsumowania.

Masz pytania❓ Chcesz dowiedzieć się więcej o fundacjach rodzinnych❓Zapisz się zatem na bezpłatny webinar organizowany przez Moore Polska i kancelarię Krzyżagórska Łoboda i Partnerzy s.p.ZAPISZ SIĘ JUŻ DZISIAJ!

Czym zatem jest fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna jest zupełnie nową instytucją w polskim porządku prawnym, długo oczekiwaną, która jednocześnie nie ma sobie podobnych. Z tych powodów, u niektórych rodzi ostrożność czy wręcz sceptycyzm. Wystarczy jednak odrobinę oswoić się z jej specyfiką, by odkryć, że nowa konstrukcja wcale nie jest taka skomplikowana, za to zalety są trudne do przecenienia. Po roku praktyki skutecznym złożeniu wielu wniosków o rejestrację fundacji rodzinnej (w tym w pierwszych dniach obowiązywania ustawy) możemy śmiało potwierdzić, że ewentualne drobne niuanse rządzące tą instytucją zostają definitywnie przysłonięte przez znaczne wymierne korzyści, jakie pozwala ona osiągnąć.

📲 Zapraszamy na szkolenie „Fundacje rodzinne w praktyce – co wiemy po roku funkcjonowania tej instytucji w polskim porządku prawnym?”.

Czego dowiecie się na naszym webinarze?

W ramach szkolenia:

  • pomożemy odkryć, w jaki sposób korzystać z narzędzia fundacji rodzinnej z ogromnym pożytkiem dla siebie i bliskich;
  • podzielimy się praktycznym doświadczeniem zdobytym w ciągu ubiegłego roku;
  • podsumujemy umiejscowienie fundacji rodzinnej w prawie podatkowym, przy uwzględnieniu dotychczasowego (bogatego już) dorobku indywidualnych interpretacji podatkowych.

Do kogo kierowany jest webinar Fundacje rodzinne w praktyce?

Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o fundacji rodzinnej i przekonać się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie także dla nich.

Program szkolenia

1) Pozytywne zaskoczenia po roku funkcjonowania ustawy o fundacji rodzinnej.

2) Modele fundacji rodzinnej dostrzegalne w decyzjach klientów.

3) Nieoczywiste problemy praktyczne w pierwszym roku funkcjonowania fundacji rodzinnej.

4) Kwestie, które należy uregulować w statucie fundacji rodzinnej.

5) Zagadnienia podatkowe:

  • skutki wniesienia mienia na pokrycie funduszu założycielskiego;
  • niekorzystna sytuacja podatkowa, gdy oboje małżonkowie zostają fundatorami;
  • opodatkowanie dochodów fundacji rodzinnej w przypadku przystąpienia do spółki cywilnej;
  • możliwość nabywania przez fundację rodzinną udziałów i akcji wyłącznie w celu dalszego zbycia;
  • dopuszczalność stosowania estońskiego CITu przez spółki fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnych;
  • opodatkowanie dochodów z odsetek bankowych na rachunkach oszczędnościowych/lokatach terminowych;
  • brak możliwości korzystania ze zwolnienia z CIT w odniesieniu do dochodów z obrotu walutą wirtualną;
  • status fundacji rodzinnej jako podatnika VAT.

Trenerzy

Beata Krzyzagorska-Żurek
Adwokat, partner zarządzający w kancelarii Krzyżagórska Łoboda i Partnerzy s.p.

Doświadczenia zawodowe Beaty Krzyżagórskiej-Żurek obejmują prawo gospodarcze i korporacyjne, planowanie i doradztwo podatkowe oraz transakcje kapitałowe. <br /> Beata Krzyżagórska-Żurek realizowała wiele transakcji M&A, w tym transakcji project finance oraz private equity, w szczególności uczestniczyła (po stronie właścicieli) w wielu transakcjach związanych z wejściem do spółki funduszy private equity, a także współtworzyła ład korporacyjny (corporate governance) w tych spółkach. Uczestniczyła w postępowaniach przed KNF w sprawach związanych z działalnością towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, alternatywnych funduszy inwestycyjnych, a także w wielu innych postępowaniach związanych z ich działalnością. Uczestniczyła w wielu procesach sukcesyjnych, w tym także z wykorzystaniem zagranicznych fundacji rodzinnych (fundacji w Lichtensteinie oraz na Malcie), współuczestniczyła w utworzeniu fundacji Semper Simul Foundation oraz Sky Foundation. Opracowała i wdrażała wiele międzynarodowych i krajowych rozwiązań zapewniających optymalizację obciążeń podatkowych. Uczestniczyła w postępowaniach podatkowych i celno-skarbowych przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Współtworzyła i wdrażała u klientów zasady ładu podatkowego (tax governance). <br /> Beata Krzyzagorska-Żurek uczestniczyła w szeregu międzynarodowych programów naukowych; praktykowała w amerykańskich (m.in. w Schiff, Hardin & Waite, Jenner & Block, Baker & McKenzie) oraz brytyjskich (m.in. w Ince & Co, Cameron McKenna) firmach prawniczych; prowadziła wykłady z zakresu prawa morskiego, ubezpieczeniowego i cywilnego na zagranicznych szkołach wyższych, w tym na Uniwersytecie w Uppsali w Sztokholmie w Szwecji oraz Uniwersytecie w Minnesocie w USA.

Piotr Witek
Partner Zarządzający Moore Polska, Prezes Zarządu, MBA, FCCA, biegły rewident

Ekspert w zakresie finansów i rachunkowości oraz podatków, trener, wykładowca uniwersytecki. Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Przez ponad 10 lat był związany z francuskim koncernem Total jako dyrektor finansowy, treasurer i sekretarz zarządu Hutchinson Poland, czołowego światowego producenta części motoryzacyjnych z gumy i tworzyw sztucznych. W swojej blisko 11-letniej pracy w Hutchinsonie przeprowadził wiele zmian, w tym w zakresie budowania nowych struktur organizacyjnych, wdrażania systemów IT czy prowadzenia inwestycji. Powołał do życia Centrum Usług Wspólnych i zarządzał zmianami wynikającymi ze wzrostu organizacji z poziomu 100 milionów złotych przychodów rocznie przy zatrudnieniu 500 osób do 1,4 miliarda złotych przychodów i zatrudnieniu bliskim 4500 pracowników.

Akademia Moore Polska

Zgłoszenie na szkolenie

Obserwuj nas w social mediach