Podatnikom przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT od nabycia kontenerów socjalnych dla pracowników sezonowych

W dzisiejszych czasach, prowadząc działalność gospodarczą, często napotykamy na sytuacje, które mogą wpłynąć na nasze prawo do odliczenia podatku VAT. Jednym z takich przypadków jest nabycie kontenerów socjalnych dla pracowników sezonowych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując interpretacje i ryzyka związane z odliczeniem podatku VAT w kontekście wykorzystania kontenerów socjalnych.

Podatnik prowadzący gospodarstwo rolne zakupił kontenery z zamiarem ich udostępniania zagranicznym pracownikom sezonowym w okresie zbiorów papryki. W okresie nabywania kontenerów, w związku z pandemią SARS-Cov-2, Podatnik był zobowiązany dodatkowo do zapewnienia lokalu na okres kwarantanny pracowników. Podatnik podkreślał, iż z uwagi na położenie gospodarstwa nie miał możliwości wynajęcia lokali dla Pracowników, a zakup kontenerów pozwolił nie tylko na bardziej efektywne wykorzystanie czasu Pracowników (czas dojazdów, praca w okresie kwarantanny), ale
i znaczne oszczędności (brak opłat za czynsz najmu). Poza sezonem kontenery były wykorzystywane m.in. do magazynowania papryki oraz przechowywania rzeczy związanych z gospodarstwem rolnym.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi prawa do odliczenia VAT, podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy od poniesionych wydatków przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.

Interpretacja dyrektora KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej, stanął na stanowisku,
iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie kontenerów wyłącznie w tej części, w jakiej są one wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W tym przypadku, według Dyrektora KIS, przedmiotowe kontenery wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, wyłącznie w okresie gdy służą do magazynowania papryki
i przechowywania rzeczy związanych z gospodarstwem rolnym. Natomiast w pozostałym okresie,
tj. w okresie, w którym w kontenerach zakwaterowani są pracownicy, prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje, albowiem nabyte kontenery mają związek z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT. Uzasadniając powyższe Dyrektor KIS wskazał, że nieodpłatne udostępnianie kontenerów pracownikom stanowi nieodpłatne świadczenie usług związane z działalnością gospodarczą, które w związku z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Według Dyrektora KIS, skoro nieodpłatne udostępnienie Pracownikom kontenerów socjalnych jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to wydatki poniesione przez Skarżącą w tej części na zakup przedmiotowych kontenerów służą bezpośrednio do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ich następstwem nie będzie powstanie zobowiązania podatkowego (podatku należnego).

Odpowiedź podatnika

Podatnik zaskarżył otrzymaną interpretację indywidualną do sądu administracyjnego. Wyrokiem
z 13 kwietnia 2023 r. sygn. VIII SA/WA 101/23, uwzględnił skargę i uchylił interpretację Dyrektora KIS.
W uzasadnieniu Sąd stwierdził, iż z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w okresie, w którym w kontenerach są zakwaterowani Pracownicy, są one wykorzystywane przez podatnika do prowadzenia działalności gospodarczej, a wydatki poniesione na zakup kontenerów socjalnych stanowią tzw. koszty ogólne, które nie są związane z konkretną sprzedażą opodatkowaną.  Dlatego też, zdaniem Sądu, podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem kontenerów.

Wyrok jest nieprawomocny.

Jeżeli macie dodatkowe pytania – serdecznie zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści i eksperci czekają na Was!

Autor
Specjalista w Dziale Podatkowo-Prawnym
Autor
Partner, Dyrektor Działu Podatkowo-Prawnego

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię zainteresować

Ubezpieczenia społeczne a wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. – dowiedz się, co oznacza wyrok Sądu Najwyższego i jakie są zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Ministerstwo Finansów ogłasza finalne konsultacje wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do 19 listopada, a konsultacje rozwiązań biznesowych kończą się 22 listopada.
Zmiany w definicji budowli w ustawie o podatkach od nieruchomości od 2025 r. Koniec z błędami wykładni – nowe przepisy i kategorie budowli ułatwią rozróżnienie budynków od budowli. Sprawdź szczegóły nadchodzących zmian."
Zbliża się termin na przygotowanie dokumentacji cen transferowych i złożenie deklaracji TPR-C za 2023 r. Dowiedz się, jakie obowiązki czekają przedsiębiorców w kontekście cen transferowych i jak uniknąć błędów.
Dowiedz się o przedłużeniu terminów podatkowych dla poszkodowanych powodzią we wrześniu 2024 r. Sprawdź, jakie ulgi dotyczą podatków PIT, CIT, VAT oraz zobacz szczegóły indywidualnych form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców i osób fizycznych.
Poznaj najnowszy Raport ESG Moore Polska! Zobacz, jak redukujemy emisje CO2, wspieramy równość i różnorodność oraz wdrażamy innowacyjne rozwiązania w biznesie. Zainspiruj się do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju!

Usługi