Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025) wprowadza istotne zmiany, które mają na celu dostosowanie systemu do stale zmieniających się realiów. Jakie zmiany wprowadzono? Jak wpłyną one na Twoją działalność? Co zrobić, aby sprostać nowym wymaganiom? Dowiesz się z niniejszego artykułu.
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (dalej: PKD 2025) obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku. Jednak okres przejściowy, w którym można korzystać z obydwu klasyfikacji, potrwa do końca 2026 roku.
Czym jest Polska Klasyfikacja Działalności?
Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Przedsiębiorca rejestrując działalność podaje kody PKD, które opisują rodzaj prowadzonej działalności.
Dlaczego wprowadzono Nowe PKD? Jaki jest cel zmian?
Przede wszystkim, fundamentem wprowadzenia zmian w polskiej klasyfikacji są zmiany na poziomie Unii Europejskiej. Za ich cel należy wskazać dostosowanie PKD do obowiązujących realiów rynkowych, technologicznych i społecznych. Nowa klasyfikacja obejmuje nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewnia zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Zastosowana została również większa precyzja w opisie branż.
Jakie zmiany wprowadzono?
Branże oraz sektory gospodarcze zostały uporządkowane oraz posegregowane w grupy. Dzięki temu, przedsiębiorca nie powinien mieć problemów z odnalezieniem danej kategorii, która w najlepszy sposób charakteryzuje wykonywaną przez niego działalność gospodarczą. Kody PKD określają zarówno obszar działalności firmy, jak i mają charakter statystyczny. W nowej klasyfikacji wprowadzono zmiany, które obejmowały nie tylko dodanie nowych symboli grupowań, ale również podział lub połączenie dotychczasowych pozycji. Zmodyfikowano brzmienie niektórych grup, najczęściej w związku z rozszerzeniem lub zawężeniem ich zakresu. Część podklas została przeniesiona do innych sekcji, działów lub grup. Ponadto utworzono nowe grupowania dla działalności, które dotychczas nie były osobno wyodrębnione w klasyfikacji.
Przykładowe kody dodane w Polskiej Klasyfikacji Działaności 2025:
- 35.40.Z „Działalność brokerów i agentów energii elektrycznej, gazu ziemnego i pozostałych paliw gazowych”
- 53.30.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności pocztowej i kurierskiej”
- 56.40.Z „Pośrednictwo w zakresie działalności usługowej związanej z wyżywieniem”
- 61.20.Z „Działalność w zakresie odsprzedaży usług telekomunikacyjnych oraz pośrednictwo w telekomunikacji”
- 74.91.Z „Działalność rzeczników patentowych i działalność marketingowa”
- 77.52.Z „Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie pozostałych dóbr materialnych oraz niefinansowych wartości niematerialnych i prawnych”
- 85.61.Z „Pośrednictwo w zakresie prowadzenia kursów i korepetycji”
- 86.97.Z „Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej”
Od jakiej daty obowiązuje stosowanie nowego PKD 2025?
Przedsiębiorcy składający po 1 stycznia 2025 r. wniosek o rozpoczęcie działalności będą już korzystać z nowej klasyfikacji. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 stycznia 2025 r., mają dwa lata na zaktualizowanie kodów PKD. Przy każdej zmianie wpisu w systemie CEIDG, konieczne będzie dostosowanie kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025.
Jeśli przedsiębiorca nie dokona aktualizacji wpisu w ciągu dwóch lat, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025, zgodnie z tzw. „kluczami przejścia” opracowanymi przez GUS. Klucze te będą zawarte w załączniku do rozporządzenia dotyczącego Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).