Przegląd dotyczy sprawozdań finansowych oraz skróconych sprawozdań finansowych, obejmujących okres krótszy niż rok obrotowy oraz sporządzanych na inny moment niż dzień bilansowy. Może być alternatywą dla badania sprawozdania finansowego w sytuacji, gdy takie badania nie jest obligatoryjne.
Celem przeglądu sprawozdania finansowego jest wyrażenie stanowiska przez biegłego rewidenta, że nie zidentyfikowano niczego, co nie pozwoliłoby na stwierdzenie, że sprawozdanie finansowe jest zgodne z zasadami (polityką) rachunkowości. Dodatkowo pozwala ustalić rzetelności i jasność prezentowanej, we wszystkich istotnych aspektach, sytuacji majątkowej i finansowej. Po przeprowadzeniu przeglądu sprawozdania finansowego biegły rewident wydaje raport.
Przeglądy sprawozdań finansowych są pomocne zarówno dla kierownictwa podmiotu, jak również dla biegłych rewidentów. Pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości w systemie księgowości i luk w kontroli wewnętrznej oraz umożliwiają ocenę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dodatkowo informacje uzyskane podczas przeglądu mogą być wykorzystane przez biegłego rewidenta podczas pełnego badania sprawozdania finansowego na koniec roku.